Stowarzyszenie Kobiet Gminy Szczawin Kościelny

Stowarzyszenie Kobiet Gminy Szczawin Kościelny
z siedzibą przy ul. Spółdzielczej 4, 09-550 Szczawin Kościelny

 

Stowarzyszenie Kobiet Gminy Szczawin Kościelny jest organizacją pozarządową utworzoną w 2011 roku jako efekt projektu ”Aktywne kobiety szczawin.pl" realizowanego przez Gminę Szczawin Kościelny dla pobudzenia aktywności jej mieszkańców.

Jak sama nazwa mówi organizacja zrzesza kobiety. W obecnej chwili jest ich około 30. Kobiety spotykają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczawinie Kościelnym.

Stowarzyszenie od początku swojego istnienia włącza się w organizacje lokalnych imprez, wystawiając tym samym swoje domowe wypieki na degustację. Pierwszą dużą imprezą środowiskową zainicjowaną przez Stowarzyszenie były Mikołajki w 2012 roku, gdzie na paczki do Mikołaja zapisało się 200 dzieci. Impreza od tego czasu organizowana jest corocznie razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Szczawinie Kościelnym. W minionym roku rozdano 300 paczek dzieciom.

Stowarzyszenie współorganizuje też Piknik Rodzinny w Szczawinie Kościelnym oraz inne mniejsze uroczystości, które odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczawinie Kościelnym. Włącza się również w organizacje imprez powiatowych jak Powiatowy Dzień Integracji, Powiatowy Festiwal Tańca, Powiatowa senioriada.

Stowarzyszenie włącza się również w imprezy charytatywne, na których cały dochód ze sprzedaży ciast jest przeznaczony dla chorych mieszkańców naszej gminy.

W 2013 roku Stowarzyszenie realizowało projekt dla seniorów „Szczawińscy seniorzy z pasją w nowoczesność” finansowany z Rządowego Programu Aktywności Osób Starszych, pobudzający aktywność społeczną osób starszych. Dzięki temu udało się reaktywować Klub Seniora w Szczawinie Kościelnym.

Członkinie stowarzyszenia aktywnie uczestniczyły też w projektach realizowanych przez inne instytucje m.in. w ogólnopolskim projekcie Decydujmy Rezem, projekcie Centrum Aktywności Lokalnej z Płocka.

Całoroczna działalność członków Stowarzyszenia jest podsumowywana corocznie na czterodniowym wyjeździe studyjnym, który organizowany jest pod koniec lata.