Obelisk w Kaźmierkowie

WYKOPANY KAMIEŃ

Obelisk w Kaźmierkowie został zbudowany z polodowcowego głazu narzutowego, jego obwód wynosi 7 metrów a waga około 9 ton. Został wydobyty z gruntów ornych w październiku 2017 roku z myślą o upamiętnieniu wsi włościańskiej Kaźmierków oraz zbliżającej się 100-rocznicy odzyskania niepodległości Państwa Polskiego.

Napisy upamiętniają obydwie historyczne daty:

 - rok 1887 to symboliczna data powstania Kaźmierkowa ustalona na podstawie ksiąg urodzeń i innych dokumentów a także przekazanej wiedzy pozyskanej od starszego pokolenia.

- daty 1918 - 2018 są uhonorowaniem 100-rocznicy odzyskania Niepodległej Polski po 123 latach zaborów.

   10 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste poświęcenie Obelisku – Pomnika przez Proboszcza Parafii Suserz księdza Jerzego Czarnotę, przy licznym udziale mieszkańców sołectwa Kaźmierków – Mellerów i okolicznych miejscowości wraz z Panią Wójt – elekt Barbarą Stępniak.

   Mieszkańcem sołectwa Kaźmierków – Mellerów był Legionista Ś.P. Kazimierz Sadowski z Mellerowa – przyboczny oficer Marszałka Józefa Piłsudskiego.

   Dziękujemy sołtysowi Panu Władysławowi Ambroziakowi za inicjatywę powstania obelisku,  jego własnoręczną obróbkę, wykonanie napisów i poniesione nakłady. Dziękujemy całej społeczności sołeckiej za pomoc w ustawieniu obelisku. Wykazaliście się patriotyzmem i umiłowaniem Ojczyzny. Dzięki Waszemu zaangażowaniu ten Obelisk - Pomnik  pozostanie ku pamięci potomnych.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z uroczystości poświęcenia obelisku https://www.youtube.com/watch?v=5n-N-7hbQAA

Galeria zdjęć aktualności