PAMIĘTAJ! CZYŚĆ KOMIN!

Panujące niskie temperatury sprawiają, że urządzenia grzewcze zamontowane w domach pracują na pełnych obrotach dostarczając ciepło i gwarantując odpowiednio wysoki komfort termiczny dla mieszkańców. Celem kampanii społecznej jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.

Przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne w budynku, aby mogły być bezpieczne w użytkowaniu powinny się cechować spełnieniem wymagań dotyczących:

???? ogniotrwałości, nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej biorąc pod uwagę także przewody kominowe wentylacyjne, które w przypadku pożaru w lokalu posłużą do ujścia toksycznych produktów spalania o wysokiej temperaturze,

???? drożności,

???? prawidłowości przebiegu,

???? wielkości przekroju przewodów kominowych względem ich przeznaczenia,

???? grubości przegród,

???? kształtu i wymiarów,

???? stanu powierzchni przewodów kominowych,

???? odporności na destrukcyjne oddziaływanie produktów spalania w przypadku przewodów dymowych i spalinowych,

???? szczelności przewodów kominowych pod kątem ich przeznaczenia,

???? wyposażenia otworów wycierowych i rewizyjnych,

???? wlotów do przewodów kominowych i ich usytuowania w lokalach/domach,

???? wylotów przewodów kominowych ponad dachem łącznie z ich usytuowaniem

???? względem ewentualnych nadbudówek i spadzistych połaci dachowych,

???? efektywnej wysokości,

???? prawidłowości ciągu,

???? usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (przewody dymowe - co najmniej raz na 3 miesiące, przewody spalinowe - co najmniej raz na 6 miesięcy, przewody wentylacyjne - co najmniej raz w rok).

⚠️⚠️ Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel / zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska. ⚠️⚠️

Galeria zdjęć aktualności